SPORTS - “Bear River track and field up and running”


BEAR RIVER HIGH - By Tate Atkin, Headliner Sports Writer, April 7, 2022

The 2022 Bear River High track and field season is underway and have competed in three meets so far this year with plenty more competition headed their way. Below are the events in which a Bear River student finished in the top three for the event. Coming up next for the Bear River High track team is a home meet on April 14, with Mountain Crest High and Ridgeline High at 3:30 p.m.

TRI-MEET - BEAR RIVER, MOUNTAIN CREST AND MALAD (IDAHO) March 17, 2022 (Bear River High School)

Men's 100 Meters

1st - Josh Fowler (11.43)

3rd - Tucker Cutler (11.68)


Men’s 200 Meters

1st - Josh Fowler (23.52) PR

3rd - Kenneth Pingel (23.73) PR


Men’s 400 Meters

2nd - Ammon Hunter (54.76) PR


Men’s 3200 Meters

3rd- Jarin Oxborrow (12:13.2)


Men’s 110m Hurdles (39”)

2nd - Will Rhodes (17.89)


Men’s 300m Hurdles (36”)

2nd - James Anderson (49.23)

3rd - Franklin Rees (49.68)


Men’s 4x100 Relay

3rd - Bear River


Men’s 4x400

Bears placed 1st, 2nd and 4th with Mountain Crest finishing 3rd


Men’s 4x800 Relay

1st - Bear River (8:47.3)

2nd - Bear River (9:31.1)

3rd - Bear River (9:58.5)


Men’s Shot Put (12lb)

1st - Isaac Evans (48-04) PR

2nd - Jaxon Decoursey (39-09.5) PR

3rd - Jaden Decoursey (37-00)


Men’s Discus

2nd - Tydon Jones (89-03)

3rd - Jaden Decoursey (88-00)


Men’s Javelin

1st - Tydon Jones (136-00)

3rd - Jaxon Flippence (99-01)


Men’s High Jump

2nd - David Bourgeous (5-06)

Women’s 1000 Meters

1st – Naomi Tomlinson (13.46)


Women’s 200 Meters

3rd – Rylee Towne (28.46)


Women’s 400 Meters

3rd – Shylee Kofoed (1:09.4)


Women’s 1600 Meters

3rd – Liz Phillips (6:00.8)


Women’s 3200 Meters

2nd – Liz Phillips (13:40.3)


Women’s 100m Hurdles (33”)

1st – Mattie Jones (18.11) PR

2nd – Hayden Randall (18.5)


Women’s 300 M Hurdles (30”)

1st – Hayden Randall (52.2) PR

2nd – Brynlee Christensen (54.41) PR


Women’s 4x100 Relay

1st – Bear River (53.32)


Women’s 4x200 Relay

1st – Bear River (1:57.2)

3rd – Bear River (2:01.7)


Women’s 4x400 Relay

2nd – Bear River (4:25.9)


Women’s 4x800 Relay

2nd – Bear River (11:06.9)


Women’s Shot Put

2nd – Erica Payne (29-03.5)


Women’s Javelin

1st – Gracie Riley (83-10)

3rd – Erica Payne (74-01)


Women’s High Jump

1st – Jenna Kunzler (4-06)

2nd – Brynlee Christensen (4-02)



BEAR RIVER VS. GREEN CANYON

March 23, 2022 (Green Canyon High School)


Men's 100 Meters

1st - Josh Fowler (11.24) PR

3rd - Tucker Cutler (11.80)


Men’s 200 Meters

1st – Braxton Hurst (23.47)


Men’s 400 Meters

1st – Braxton Hurst (52.07)

3rd – Matthew Spotten (55.45)


Men’s 800 Meters

1st – Ammon Hunter (2:03.8)

2nd- Kenneth Pingel (2:04.8)

3rd – Kael Kowallis (2:13.1)


Men’s 1600 Meters

1st – Braxton Craven (4:53.6)

2nd – Ammon Hunter (4:54.3)

3rd – Matthew Spotten (5:01.6)


Men’s 3200 Meters

1st - Jarin Oxborrow (12:52.5)

2nd – Ryan Pace (11:55.5)

3rd – Reed Bourgeous (12:51.6) PR


Men’s 110m Hurdles (39”)

2nd - Will Rhodes (17.62)


Men’s 300m Hurdles (36”)

2nd – Conner Jensen (46.60)


Men’s 4x100

3rd- Tucker Cutler, Josh Fowler, Vincent Fertig, Tiran Fertig (47.91)


Men’s 4x200

1st – Braxton Hurst, Will Rhodes, Josh Fowler, Conner Jensen (1:35.98)


Men’s 4x400

1st – Braxton Craven, Braxton Hurst, Kenneth Pingel, Ammon Hunter (3:34.5)

2nd – Logan Dean, Tayden Folsom, Perry Topham, Sam Phillips (4:15.6)


Men’s Shot Put (12lb)

1st - Isaac Evans (47’ 10)

3rd – Jaxon Decoursey (39’ 9)


Men’s Javelin

1st - Tydon Jones (131’ 11)


Men’s High Jump

1st – Daxton Sorensen (6’ 0)

2nd – David Bourgeous (5’ 8)


Men’s Long Jump

2nd – Teige White (18’ 2.75) PR


Women’s 200 Meters

3rd – Naomi Tomlinson (27.88)


Women’s 400 Meters

2nd – Naomi Tomlinson (1:01.89)


Women’s 1600 Meters

1st – Liz Phillips (5:51.5)

2nd – Madison Auble (6:16.7)


Women’s 3200 Meters

1st – Liz Phillips (13:07.3)

2nd – Katie Wynn (14:16.4) PR

3rd – Makayla Arnold (14:40.2) PR


Women’s 100m Hurdles (33”)

3rd – Mattie Johnston (18.15)


Women’s 300 M Hurdles (30”)

2nd – Katie Reid (1:08.21) PR

3rd – Isabella Tolbert (1:10.94) PR


Women’s 4x100 Relay

2nd – Saige Murray, Jenna Kunzler, Megan Booth, Kylie Nelson (55.14)

3rd – Briley Winkler, Samantha George, Olivia Roberts, Chloe Cammack (58.68)


Women’s 4x200 Relay

2nd – Samantha George, Hayden Randall, Rylee Towne, Naomi Tomlinson (1:54.53)

3rd – Alysha Spotten, Megan Booth, Joy Hunter, Kara Hunter (2:05.10)


Women’s 4x400 Relay

1st – Hayden Randall, Mattie Johnston, Rylee Towne, Naomi Tomlinson (4:23.2)

2nd – Morgan Mickelsen, Shylee Kofoed, Liz Phillips, Madison Auble (4:57.3)


Women’s Shot Put

3rd – Erica Payne (32’ 5)


Women’s Discus

3rd – Trinity Hale (63’ 4) PR


Women’s Javelin

2nd – Gracie Riley (92’ 2)

3rd – Erica Payne (83’ 7) PR



CACHE/BOX INVITATIONAL

March 30, 2022 (Box Elder High School)


Men's 100 Meters

3rd – Josh Fowler (11.49)


Men’s 200 Meters

1st – Braxton Hurst (23.16) PR


Men’s 400 Meters

1st – Braxton Hurst (51.03))


Men’s 800 Meters

1st – Kenneth Pingel (2:03.49) PR


Men’s 1600 Meters

3rd – Ammon Hunter (4:39.49)


Men’s 110m Hurdles (39”)

2nd - Will Rhodes (16.53) PR


Men’s 4x400

1st – Bear River (3:27.76)


Men’s 4x800

1st – Bear River (8:45.44)


Men’s Shot Put (12lb)

1st - Isaac Evans (47-04)


Men’s High Jump

1st – Daxton Sorensen (6-02)


Men’s Triple Jump

3rd – Teige White (38-06)


Women’s 400 Meters

3rd – Naomi Tomlinson (1:02.38)


Women’s 4x200 Relay

3rd – Bear River (1:51.88)


Women’s 4x400 Relay

3rd – Bear River (4:17.48)


*Personal Record (PR) for that athlete